CANAN SAGAR, İKİMİZDE YANDIK...

CANAN SAGAR, İKİMİZDE YANDIK...

CANAN SAGAR, İKİMİZDE YANDIK...

Canan Sağar 1980 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1987 yılından itibaren ailesi ile İngiltere’de yaşamaya başladı. Aslen Sivaslı olan sanatçı ilkokul ve ortaokulda katıldığı faaliyetlerde ,söylediği şarkı ve türkülerle kendini gösterdi. Müziğe olan ilgisini fark eden babası 13 yaşında aldığı bağlama ile müziğe yön vermesini sağladı. Bağlamayla birlikte gitara da ilgi duydu. Gitar dersleri ile birlikte armoni, melodi, söz yazarlığı gibi birçok derslere başladı. Bu birikim ile birlikte 1993 yılından itibaren çeşitli yerlerde sahne almaya başladı. Sağar’ın sahne repertuarında; özgün, türkü, eski pop ve soft rock karakterindeki eserler yer aldı.

Sanatçı Londra’da 2005/2006 yılları arasında Musical Techniques and Composition Birkbeck University, 2010/2011 yılları arasında University of East London/Supporting Children, Young People & Families ve Open University / Diploma in Music son olarak 2012/2016 yılları arasında Bachelor of Arts(Honours)in Humanities with Music üniversitelerinde eğitim aldı .

Sağar’a göre şarkı yazmak ve bunları paylaşmak içinde dolaşan, kalbine dokunan binlerce duyguyu ve düşünceyi anlatabilmenin tek yoluydu. Bir tek notanın bile doğru kullanıldığında insanın kalbine işleyebileceğini hisseden Sağar, yaşanmışlıkları samimi bir dille anlatınca, dilden dile dolaşacağına nesilden nesile aktarılacağını inanarak en büyük düşünü gerçekleştirmeye; söz yazmaya ve beste yapmaya başladı .

Ve çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan repertuarıyla 2014 yılında Anadolu Müzik Yapım etiketiyle “13” adlı bir stüdyo albümü çıkardı. Toplamda 11 şarkının yer aldığı bu albümü çocuk gelinlere, cinsel istismara uğramış kadınlara ithaf etti. Bu albüm, profesyonel müzik kariyerinin ilk basamağı oldu.

İlk solo albümü ‘13’ çıktıktan sonra ikinci solo albümü “KALBİM” Fono Müzik etiketiyle raflarda yerini aldı. İlk albümünde olduğu gibi toplumsal sorunlardan insana dair bir çok tema bu albümde bir araya toplandı. Bu albümde de bir çok duyguya farklı melodiler ile yer veriyor, “dost yarası” ile kanayanlara, “yan koca dünya” ile dünyanın derdinden usananlara, “kayıp” ile kendini arayanlara ve “kalbim” ile en sonunda bekleyen yalnızlık duygusunun izleriyle dinleyiciye seslendi.

Canan Sağar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günün de “ON KADIN” adlı ortak bir proje albüm çıkardı. On kadın sanatçının seslendirdiği şarkılar ile kadınların acıları, sevinçleri, bastırdıkları duyguları, yaşadıkları acılar anlatıldı.


 

Paylaş